2015. február 28., szombat

Pár gondolat a BMW E46-osokról - BMW E46 autóvásárlás kezdőknek /BMW Special Edition E46 330i Sedan/

Mostani bejegyzésem azoknak szól, akik BMW E46 (szériájú) autóban, egészen pontosan ennek megvételében gondolkodnak. Magyarországon az E36-os szériájú (durván 1991-től 1998-ig gyártották) 3-as BMW-k után a legnépszerűbb slágercikk a nagyságrendileg 1998 januárjától 2007-ig gyártott E46-os BMW. 
A bejegyzés megírására azért került sor, mert rengetegen keresnek meg, hogy segítsek nekik BMW E46-os autót vásárolni. Adjak tippeket, hogy mire érdemes odafigyelni, miket kell nézni egy ilyen autónál, mik az intő és mik a bátorító jelek, stb-stb. 

Ne feledjük! A részletekben van a lényeg! 

Éppen ezért arra bátorkodtam, hogy kiválasszak egy olyan autót, ami maga is eladó és így kiváló példa lehet arra, hogy megnézzük, mire is figyelnék én, miket néznék meg én, illetve "testközelből" mustrálhassunk végig egy potenciális jelöltet.

Azt már azonban az elején rögzítem, hogy ez nem rövid bejegyzés lesz, ugyanis az "amit csinálsz, jól csináld" elvét követve próbáltam egy részletes autóvásárlási tanácsokkal kapcsolatos összeállítást készíteni minden olyan információval, amit én fontosnak tartok megnézni/megemlíteni egy E46-os autó kapcsán. Remélem, hogy a kicsit részletes, sokszor nekünk, BMW-seknek már szájbarágós és unalmas bővebb magyarázatok ellenére egy hasznos bejegyzéssel sikerült hozzájárulnom ahhoz, hogy a jövőbeni BMW E46-os kollégák körültekintőebben tudjanak eljárni a vásárlás során...

Jelen bejegyzésem tehát kezdőknek szól, de mégis az elmúlt évek BMW-s tapasztalatai alapján.

Éppen ezért tisztázzunk is pár fogalmat már a legelején!

Fogalmak:
  • 3-as széria = a BMW szériákba osztja autóit, melyek minél nagyobb számúak, annál nagyobbak, erősebbek és gazdagabb a felszereltségük. A 3-as széria a középkategóriának számít.
  • E46 = BMW autók 3-as szériájának 1998-2007-ig gyártott autói
  • 316i, 320d, 330ci = típusjelzés, ahol főszabály szerint a 3-as a szériát, a 16-18-20-23-25-30 a köbcentit jelöli. (Azonban vannak kerekítésbeli különbségek, mint pl.: a 2001 után gyártott 318i-nek már egy 1995ccm-es motorja volt. A benzineseknél, ami 20i, vagy magasabb számozást kapott az egytől-egyig soros (azaz sorban elhelyezett hengerekkel szerelt) hathengeres modell. A BMW ekkor a benzineseket csak szívó motorral adta, a dieselek természetesen turbósok voltak.)
  • ...i = benzines
  • ...d = diesel
  • ti, td = compact kivitel benzines illetve diesel modellje
  • xi, xd = összkerekes verzió. Variánsai: 325xi, 330xi, 330xd. Más típust összkerékhajtással nem hoztak foragalomba.
  • ci, cd = kupé és kabrió kivitel jelölése
  • M3 = M azaz Motorsport variáns
  • Kivitelvariációk, mögöttük nagyságrendileg a gyártási intervallum:
    • Limuzin, vagy más néven sedan: 1998. jan. - 2005. febr.
    • Touring (a BMW-nél a kombi elnevezése): 1999. jún. - 2005. júl.
    • Coupé, kupé: 1999. ápr. - 2006 nov.
    • Cabriolet, kabrió: 1999 dec. – 2007. febr.
    • Compact (3 ajtós, "összenyomott" verzió): 2001. jan. - 2004. dec.
  • facelift = azaz modellfrissítés, mely nagyságrendileg 2001-2002 táján történt meg. Nemcsak a 3-as BMW-k orra, belső anyagai változtak meg, hanem szinte a teljes motorpaletta megújult: erősebb, nyomatékosabb, gazdaságosabb, de egy picivel szervizigényesebb motorokkal szerelték innentől az E46-osokat.


A tesztalanyról

Szerencsém volt, mert "tesztalanynak" egy nagyon szép, és ritka BMW E46-ost tudtam kiválasztani az SBA Car Kft. jóvoltából, mely nem a fapad, hanem egy jól felszerelt példány. Sőt nemhogy jól felszerelt, hanem egyenesen egy Individual BMW-khez nagyon hasonló, Special Edition felszereltségi szintű példány. Az Individual a BMW-nél azt jelentette, hogy limitált példányszámban, a szabvány szériaszínektől és felszereltségtől eltérőbb modelleket is meg lehetett vásárolni. Pl.: individuál fényezést kaptak, amit más E46-oshoz nem lehetett kapni, vagy egyéni belsőtérborítást kaptak. (Pl.: különböző színű bőr borítások, kezdve a világos szürkétől a lilán keresztül a vörösig, illetve két színű bőrözés a kormányon. + individual styling 152-es felni is rendelhető volt.) A Special Edition ehhez nagyon hasonló - magas kényelmi extrázottságú - szint. Ez a "majdnem individual" kategória volt anno.

Szóval egy igazán rendkívüli BMW-t sikerült kifognom, ami ráadásul a csúcsmodellt jelentette a korában, ugyanis M54B30 motorkódú 330i (2979ccm) autót egy 231 lóerős, benzines soros hathengeres aggregát mozgatja. Az ára ennek (s főként az individual felszereltségnek) megfelelően nem kevés, ellenben jó sok: magyar okmányokkal, 260 e km-el, és végig vezetett szervizkönyvvel, tényleg szép állapotban közel 2.200.000 Ft-ot kérnek érte. Azonban azt már a legelején le kell szögeznem: ez egy jó vétel. S ezt nemcsak azért mondom, mert ismerem az SBA-sokat, és tudom, hogy ők a ritka becsületesnepperek egyikei, hanem mert az autó törésmentes, jól felszerelt és rendben vannak a papírjai is. Végig szervizelt, karban tartott darab, aminek megvan az ára! (A papírok fontosságáról egykori autóm, egy E46 318i Touring, azaz a MARcsi eladásakor bővebben értekeztem, így most nem térnék ki rá!)


Lássuk tehát a "vasat!"

A megnézett autó a hahu-n

Mint mindenki - így én is - a külsővel kezdtem. Vételkor meg kell nézni, hogy az autónak "jó kiállása" legyen: azaz vegyük alaposan szemügyre: dől-e jobbra, balra, előre-hátra. Látunk-e színkülönbséget, oda nem illő elemet? 

Látunk-e sérülést, rozsdát? Az indexek körben ugyanolyanok? Gyárilag minden E46-ost narancssárga indexel adtak. Feláras extra volt az indexek fehér színű kivitele! Fontos megjegyezni, hogy igényes BMW-nél elől-hátul ugyanolyan színű indexeket találunk!!!

Ne sajnáljuk az időt arra, hogy alaposan szemügyre vegyük az autót kívülről!

Minden oldalt alaposan szemügyre kell venni! Illesztések (ajtók, motorháztető, sárvédő hézagjai) megegyeznek? 

Meg kell nézni, hogy a "vonalak szépen futnak-e"? Azaz van-e eltérés?


Itt is minden ív-vonal passzolt!


Gyönyörűen futó ívek mindenütt. 


Tükrök milyenek? Meg vannak-e folyva a szélei, vagy épek? Ugyanolyan mindkét oldali?

Jelen esetben  a válasz: IGEN!

Tipikus E46-os típusbetegség a megfakuló fekete külső borítások, mint például a tükör "foglalata".

Jellemző, hogy megfakulnak az indexek is. (Ez főként a fehér indexű autóknál látványos, de jó indikátor is lehet: ha egyik oldalon matt, de a másikon vadonat új, akkor kérdésként merülhet fel: törve volt a túl oldal, hogy ott újabb index van?)

2015. február 21., szombat

"Egyszer megjavulok én..." - avagy milyenek a 30i-s hétköznapok II. rész

Érdekes dolog ez a BMW életérzés. Ugyanis a kocsink igényli a törődést. Még akkor is ha nem megyünk velük. Olyanok, mint az egy kis ideig hanyagolt barátnő. Amikor végre találkozol vele, mindent a nyakadba borít, és indulatos. Akarja, hogy ha pl.: nem töltöttél vele elég időt, na akkor (kicsit bosszúvágyból) de akkor is megmutatja hogy ő az úr. Na igen valami hasonló az én helyzetem  is mostanában  a kis izompacsirta leányzómmal...



Ez a kép egészen pontosan egy évvel ezelőtt, 2014. február 21-én készült Mainhardtban. Azaz pontosan egy éve van nálam az autó! Jóllehet léptékrendekkel több szívásom volt vele, mint MARcsikámmal 2 év 4 hónap 3 napnyi időtartam alatt és persze sokkal többe is kerül a szervizelése, ennek ellenére imádom a vasat, s örülök, hogy ezt vettem meg!!

Gyártási hibás Monroe reflex lengéscsillapítók 

Korábban úgy gondoltam, hogy csak jót teszek azzal, ha a megfáradt első lengéscsillapítóimat kicserélem. 
(...)
Korábban úgy gondoltam, hogy a Monroe reflex lengéscsillapítóval nem hibázhatok rá, elvégre legendás belga márka.
(...)
Végül, korábban nem gondoltam volna soha a büdös életbe, hogy így megjárom az egyszerű első lengéscsillapító-cserét...


A történet ott kezdődött, hogy szerettem volna a 30-as első lengéscsillapítóját is kicserélni. Sachson vacilláltam, de mivel hátul is monroe került be, így gondoltam megy előre is egy pár ebből a márkából. (Potom kb. 40.000 Ft + beszerelés áron.)

Aztán nem telt el kb fél hónap és gyanút fogtam! Hallottam hogy az autó bal eleje, rohadtul kopog. Meg is lepődtem, hogy mi lehet ez, illetve konstatáltam a lengcsill. tuti hogy nem, mert az cserélve lett. Hát akkor mi lehet?
Lengőkar? (Megnéztük rendben).
Kormánymű? (Megnéztük az sem lóg nagyon, illetve ilyen éktelen hangot az sem adna...)
Illetve láttunk megemelésnél egy jó kis olajpermetet a bal első kerékívben, de mivel múltkor pont itt volt baj a fékkel, így arra gyanakodtunk, hogy az az olajnyom a fékfolyadék, ami kispriccelt szereléskor, bár érdekes volt, hogy azért jól be volt terítve minden olajjal...

Szóval nem akartunk rájönni, hogy mi lehet a baj. Aztán végső elkeseredésemben kicseréltem a nemrég berakott poliuretán szilentjeimet Meyle HD-ra, de  a kopogás nem szűnt meg, hanem továbbra is megmaradt ellenben a szerelők jelezték: a bal első lengcsill. kuka, nem csillapít semmit sem. No aztán ekkor már összeállt a kép: nem fékolaj volt az a kerékívben, hanem az elpisszent lengcsill olaja!!!

No de valljuk meg, ki az aki megtett 300-400 km után arra gyanakszik, hogy a vadonatúj (elvileg minőségi) lengéscsillapítója, amit szakszervizben szereltek be, kb. 2 hónappal ezelőtt, nemhogy 300-400 km után, hanem kb. 5 km után beadja a kulcsot, és lengéscsillapító-mérés nyomán -3%-osra vizsgázik, és így a tengelyek között 104%-os eltérés volt kimutatható!!!

Ami ezután jött, az maga volt a horror:

  1. Kideríteni, hogy mit kell tenni hibás unix alkatrész garanciájának érvényesítéséhez. (Be az unixba: ott mondták, hogy kell: 
    1. beszerelési lap pecséttel, mindennel (beszerelő szerviz adja)
    2. Szakvélemény garanciális elbíráláshoz adatlap kitöltése (szakszerviz + unix)
    3. eredeti unix számla
    4. Unix Autó garanciális jegyzőkönyv felvétele
    5. + egy lengéscsillapító kimérés
    6. FONTOS! Mindenen pecsét, aláírás legyen!
    7. Amúgy az Unix Autó készségesen segített. A dőlten szedetteket kell kérni, mert ezekkel kell rohangálni a beszerelő szervizbe.
  2. Miután a papírmelót elindítottuk s foglaltunk egy másik időpontot, jött a be- illetve ki-szerelés. Be az újat, hogy a hibásat vissza tudd vinni. Persze vedd meg előre az újat, mert a régiből addig nem adják vissza a casht, amíg be nem viszed... Így én a Sachs advantage mellett döntöttem (SACHS 556 867, ill. 556 868) kb. bruttó 55.000 Ft.
  3. Aztán itt jött a szo...ás 1.: Hívtak a szervizből, hogy héló! a bal első rugó eltört. Autó emelőn, mi legyen? Először is az volt, hogy kiszaladt a számon, hogy "hűdefasza"... Másodszor pedig: légyszi vegyetek akkor bele két rugót. Jó lesz a monroe is 26.000 -ért két db, rugót talán tud gyártani! Hát sajnos jött az újabb pofon. Jelentem: rugót sem tud gyártani...
  4. ...ugyanis miután elhoztam az autót, az rendkívül mókásan festett, csupán egyetlen baj volt, hogy én ekkor már nem voltam vicces kedvemben...
Mosás előtt...

...és után is borzasztóan nézett ki. Tiszta X5 feeling...

Egy baj volt csupán, hogy a kerekek elvesztették a kicsit negatív kerékdőlés állásukat, és erősen pozitívra hajaztak, koptatva a gumi külső részét. Rugó-összeülésre esély sem mutatkozott, és egyértelmű volt, hogy ez így csak ideig-óráig maradhat.

Itt már a rugókovácsolás utáni menet egy fázisa: bölcső lent, lengcsill. kint s éppen a rugóösszehúzás folyamata zajlik...

Fönt a gyári rugó, alatta a 8 cm-el összehúzott (vastagabb húsú) Monroe. A fenti annyival lágyabb (meg öregebb), hogy a Monroe rugó méretére, de inkább egy picivel alá, ül össze. A Monroe a híres Balogh rugókovács keze munkája nyomán össze lett nyomva, de olyannyira kemény, hogy pár cm-et ül csak össze az autó tőle. 


Szóval miután az autóm kész volt, de lényegében - köszönhetően a UnixNr®: 990799, és SP2282 cikkszámú rugónak - használhatatlan volt, bántam, hogy megszülettem. Ugyanis nemhogy vége lett volna a procedúrának, hanem indult a "rugó ki a helyéről => bakod fel => rugókovácshoz el => kovácsoltasd össze => menj el érte => vedd le a bakról => szereld be"
Aztán olyannyira belejöttünk a munkába, hogy kellett végül még egy-egy stabpálca is (Meyle HD 316 060 4607/HD 10.000 Ft-ért) illetve egy toronycsapágy is.

Így tehát egy hatalmas "szo....óroller" volt az egyszerű lengés-csillapítócsere, jelentős körülbelül +60.000 Ft-os (pluszköltségekben jelentkező) buktával.

De itt a megpróbáltatások története még korántsem ért véget!


Ég a check engine lámpa

Ez azon klasszikus esetek egyike, amire nem lehet azt mondani, hogy azért ég, mert CSAK EGY OKA VAN. Nem kedves barátaim, ez az a jel, ami azt jelzi, hogy minden ami üzemanyagellátás-levegő-gyújtás-kipufogás-ennek mérése és még sorolhatnám elszaródott, vagy csak ideiglenesen gyengélkedik.
Történt ugyanis, hogy mostanság elég hidegek a nappalok, nem beszélve az éjszakákról. Autó garázsban kb. 1-1,5 hete nem használtam. Indítanám, kicsit köszörül, majd beugrik a sorhat, de érzem ám: rángat és ég a check engine lámpa. Mondom "hűdefasza" nem megy egy-vagy de akár több henger sem. Lelkiekben felkészültem, hogy MARcsi kettő lesz a helyzet, azaz megint minimum egy trafóm elszállt! De azért biztos, ami biztos felhívtam Zoltán kollégát, BMW E46 fanatikust, lelkes BMW építőt (:-)) , hogy hátha van tippje, hogy mi lehet a baj. Hát volt tippje. Nagyjából idézem: "no para, nálam is volt, hogy az M54B20 hidegen, lemerülésközeli akksival nem röffent be, ugyanis kevés az áram, hogy menjen minden henger gyújtása. Így a rángatás tényleg hengeregyenetlenségből adódik, de nem kell befosni. Töltsd 3/4 órát az akksit, majd próbáld meg újra. Ja és amúgy az M54-esekben nem sűrűn szokott a trafó kihalni..."

Hijj hát hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem nyugodtam meg egyből, mert a régóta használt beszarásjelző felvillanásához megint közel voltunk...


Mosni indultam, és döcögve értem oda...

Aztán minden úgy is lett, ahogyan Zoltánbácsi mondotta: kicsit vártam vele és töltés nélkül is beugrott a kis hathengeres (igaz telenyomta hibával a rendszert). S röpke 1,5 óra után mehettem is mosni az autómat. 

Tapasztalat I.: az autónak mennie kell!!! Sok állás halál. (Amúgy úgy tűnik még nem értem a leckét: lásd MARcsi hosszú állása utáni nehezen indulás...)

Tapasztalat II. Szomszédban egy nemrég vásárolt szinte full felszereltségű E39 Touring tanyázik M54B22 motorral, 230 e km-el, és kb 8 hónapnyi állással. Eset nála hasonló volt - első ránézésre - mint nálam: hideg, nem használt autó, nem járó hengerek, check engine lámpa. Tanácsoltam neki én is büszkén: töltsd fel az akksit aztán hajrá, menni fog. Gyanús volt viszont, hogy mesélte motormosás után eltűnt a jel egy időre. Ez viszont nem hagyott nyugodni. Meg is kapta a diagot másnap, ugyanis akkumulátortöltés után sem tűnt el a check engine lámpa. Az ok a hosszú állásban volt keresendő: leragadt az üzemanyag szivattyú és a legtávolabbi hengerekhez már nem jutott el (megfelelő nyomáson) a nafta, így hiába volt trafócsere ide-oda, nem lehetett kideríteni, hogy melyik volt rossz.
Amúgy a sztoriban a legviccesebb elem az volt, hogy miután megvette az üzemanyagszűrőt a szomszéd, de még nem szereltette be, de már használta az autót eltűnt a hengerkimaradás. Ugyanis az autó használattól meggyógyult!

BMW E46 beázás...

...avagy milyen amikor a víz az úr. Azonban itt nem az 1838-as nagy pesti árvízről és a hős Wesselényiről lesz szó, hanem arról, hogy milyen az az általam sokszor olvasott, de eddig még meg nem tapasztalt eset, hogy az autónk csukott ajtóknál, ép kéderekkel is beázik.

Nagy a sansz, hogy megtörténik, ha bontva volt az ajtónk kárpitja, egészen pontosan a kárpit mögötti butillal rögzített szürke pára és esőzáró szivacs. Ugyanis ez nem hangot csillapít - mint gondoltam én naiv - hanem pl.: a páralehúzó vizét vezeti vissza az ajtóba. És ha ezt nem helyesen tesszük vissza (pl.: egy nálam megesett ablakemelőszerelés után) akkor megtörténik az ami nálam: az autó alattomosan beázik... 

Ha ezt észrevesszük (értsd: kitapintjuk), azonnali beavatkozás kell, mivelhogy itt nem igaz Zámbó Jimmy "barátunk" sora, mely úgy hangzik, hogy "egyszer megjavulok én". Ezt ugyanis énekelhetnénk a kedves BMW-knek szakadatlanul, de sajnos ki kell ábrándítanom mindenkit: nem fog magától meggyógyulni a járgány, ellenben mi jól berekedünk, főleg akkor ha mindezt esőben állva, hideg téli széltől övezve tesszük, mint történt ez nálam is. Először leesett nekem is, hogy "more ebbű baj lesz", ha nem cselekszem. Hát cselekedtem és gyorsan mentettem, ami még menthető egy zuhogó esőben este: próbáltam szárazra törölni a beázást,  és ideiglenesen elhárítani a bajt. 

Ekkor jött segítségemre egy kukászacskó meg egy maszkoló szalag kombó: szépen becsíptettem az ajtó és a küszöb közé a zöld kukászsacsit, és "nagyon igényes" módon felragasztóztam a kárpitra a tetejét.  Jó szarul nézett ki, ellenben ellátta a feladatát: azaz kivezette az amúgy bent landoló vizet, addig míg garázsba nem tudtam állni vele. 

Hihetetlenül igényes volt! Igazán BMW-hez illő! :-P

Ronda, de célszerű!